Моделювання казки «Колобок»

Моделювання казки «Колобок» Конспект  заняття з мовленнєвого розвитку  з дітьми молодшого дошкільного віку, з використанням методу наочного моделювання  

Програмовий зміст:  
  • Розвивати  у  дітей  пізнавальну  активність,  абстрактне,  асоціативне, комунікативне  та  логічне  мислення,  зв'язне  мовлення,  уяву,  пам'ять,  увагу, творчі здібності.  
  • Виховувати  доброзичливість,  слухняність,  дружні  відносини,  старанність, любов  до  казки,  позитивне  сприйняття  світу,  сприяти  соціалізації  дитини  в процесі набутих моральних рис характеру.  
  • Вчити дітей емоційно сприймати зміст казки, запам'ятовувати дійових осіб та послідовність дій завдяки методу моделювання за формою і кольором.  
  • Продовжувати  вчити  відповідати  на  запитання  за  змістом,  запам'ятовувати текст пісеньки, інтонаційно та виразно передавати та відтворювати його під час творчих завдань.  
  • Формувати  вміння  дітей  у  вживанні  прийменників:  «на»,  «біля»,  «під»  ,  та закріплювати поняття «один - багато» на засвоєння символів (І, /\).  
  • Заохочувати до спілкування за темою казки. 

Базові слова: збагачувати словник дітей словами - назвами тварин (зайчик - лапанчик , 
вовк,  ведмідь,  лисичка  та  прикметниками,  що  означають  особливості  характеру та ознаки  істот  (красивий,  смачний,  хитра,  руда,  сердитий,  великий,  вайлуватий, 
рум'яний, круглий). 
Попередня робота: читання українських народних казок; обстеження геометричних 
фігур;  бесіди про тварин, які мешкають у лісі; 
Матеріал:    
Демонстраційний: іграшковий колобок, площинний театр «Колобок», конверт з геометричними фігурами для моделювання, доріжка, схеми до гри «Схованки», 
мольберт, аудіоапаратура.   
Роздатковий: доріжка, геометричні фігури. 
Індивідуальна  робота:  вчити  правильно  називати геометричні  фігури; 
продовжувати  вправляти  дітей  у розпізнанні тварин.
Фізичний розвиток: розуміти та виконувати рухи відповідно до словесних інструкцій вихователя. 
Соціально-моральний розвиток: володіти навичками відображення позитивних та 
негативних персонажів. Виховувати доброзичливість, дружні відносини, любов до казки і позитивне сприйняття світу. 
Емоційно-ціннісний розвиток: викликати радість і захоплення від зустрічі з колобком, адекватно реагувати на події та ситуації, емоційно сприймати зміст казки. 
Пізнавальний розвиток: розвивати спостережливість, пізнавальну активність, увагу, мислення, вміння обстежувати і розрізняти геометричні фігури. 
Мовленнєвий розвиток: учити дітей підтримувати бесіду, відповідати на запитання вихователя за змістом казки. Продовжувати вправляти дітей у вживанні прийменників: «на», «біля», «під». Збагачувати словник дітей словами - назвами тварин (зайчик-лапанчик, вовк, ведмідь, смачний, хитра, сердитий, голодний, руда...). 
Художньо-естетичний розвиток: запам'ятовувати текст пісень, інтонаційно та виразно передавати та відтворювати його під час творчих завдань. 
Креативний розвиток: проявляти вигадку, фантазію, імпровізувати пісень, ігровий образ, відчувати задоволення від власної творчості.

Хід заняття 
Вихователь:    Добрий день, мої малята! 
                          Любі хлопчики й дівчатка. 
                          Я Вас гаряче вітаю 
                          Щастя радості бажаю  
                         Підніміть долоньки вище, 
                              Над голівкою склади 
                                  Що це вийшло? 
                   Хатка вийшла, а в хатинці я і ти! 
                    (діти імітують відповідні рухи) 
Вих-ль: Дітки, а що це за хатинка до якої ми з вами приходимо щодня? Як ця хатинка називається? (дитячий садочок). І сьогодні в наш дитячий садочок і саме в нашу групу завітало багато гостей. Давайте привітаємось з ними. 
Добрий день, добрий день усім! (діти вітаються, вільно схиляють голову у різні боки) 
Щастя ми бажаємо і здоров'я всім (прикладають руки до грудей)  
А щоб щастя - отаке! (підносять  руки  вгору)  
А здоров'я - отаке! (розводять руки в сторони) 
Вих-ль: Добре ви привітались. Ви знаєте, всі ці дорослі прийшли до нас вперше і їм дуже цікаво дізнатись про те, чого у нас багато, а чого лише по одному. Давайте ми їм про це все розповімо. Згода? 
«Ми гуляем по кімнаті,  
Різних тут речей багато  
Є й такі, що лиш одна,  
Той, хто знає, той називає»  
Проводиться гра «Один - багато» на засвоєння символів І, /\ та вміння відтворювати множину іменників. В ході  гри діти з допомогою рук «зображують» ці символи, а також вправляються у вмінні змінювати іменник відповідно до вибраного числівника. 
Вих-ль: Всі ви добре знаєте і відповідаєте. Малята, сьогодні коли я до вас поспішала, 
казочку несла, та по дорозі спіткнулась і казочка загубилась, і що то за казочка була - не пам'ятаю, і згадати не можу. Пам'ятаю тільки загадку про неї. Може разом відгадаємо!!! 
Загадка 
Хто кругленький і смачненький. 
Із віконця скік та скік 
Втік від баби і від діда 
До лисички на язик? (колобок) 
Вих-ль: Так, це колобок (під музику закочується колобок) погляньте, а ось і сам колобок. Він до нас прийшов і казочку із собою приніс. Хочете послухати казку, яка називається «Колобок»,(діти сідають на стільчики, розповідь казки  «колобок» із показом площинного театру) 
Діти, сподобалась казка? Який у казці колобок? (круглий, рум'яний, смачний, красивий, веселий, жовтий....) 
Гра - імітація (фізкультхвилинка) 
Вих-ль: Діти, зіграємо в цю казочку! 
-  Спочатку покажемо, як баба місила тісто? 
-  Тепер скатаємо колобок і поставимо в піч. 
-  Виймаємо колобка із пічки. Ой, який він гарячий! Поставимо колобка на віконце. 
-  Як смачно він пахне! Понюхаємо. 
-  А колобку нудно на віконці лежати, він стрибнув на доріжку й покотився. Покажіть, як котиться колобок? 
-  Котився колобок, котився, а на зустріч йому.., хто? (зайчик). 
-   Так, зайчик. Який зайчик у казочці? (сіренький, маленький, має довгі вушка, лапанчик). 
-  Чому лапанчик? (бо в нього швидкі довгі лапки). 
-  Покажіть, як стрибав зайчик? 
-  Котився колобок далі і зустрічає... кого? (вовка). 
-  Вовк який? (сірий, сердитий, зубастий, голодний). 
-  Покажіть вовка, який він сердитий,, які в нього гострі кігті, як він ішов? 
-  І від вовка колобок утік. Покотився далі, а на зустріч йому... (ведмідь). 
-  Який ведмідь? (великий, вайлуватий, волохатий, коричневий). 
-  Покажіть, як ішов ведмідь, перевалювався. 
-  Так й від ведмедя колобок утік. Котиться колобок, а тут він зустрічається з ким? (з лисичкою). 
-  Яка лисичка? (руда, хитра). 
-  Як ішла лисичка, покажіть? 
-  Що сказала лисичка колобку? (колобок, колобок, я тебе з’їм). 
-  Яким голосом говорила лисичка? (хитрим). 
-  А що ж відповідав колобок? (не їж мене, я тобі пісеньку заспіваю). 
-  Яким голосом говорив колобок? (лагідним, веселим). 
-  Лисичка й каже: «Ану, заспівай!». Допоможемо колобку заспівати пісеньку? 
(так, діти разом із вихователем виконують пісеньку). 
-  Що далі сталося із колобком? (лисичка  його з 'їла). 
Вих-ль: Так, у казці лисичка з'їла колобка. А наш колобок залишається з нами. 
Колобочку  дуже  сподобалося  те,  як  ви  зіграли  казочку,  і  він  приготував  для  вас 
сюрприз. Хочете на нього глянути? (так, діти проходять до столів, а вих-ль  до мольберту. На столі у кожної дитини лежать геометричні фігури + доріжка) 
Вих-ль: Колобок приніс для вас доріжку, а в цій доріжці щось сховав. Погляньмо, що там. (вих-ль розкриває конверт, там геометричні фігури — моделі до казки). 
Вих-ль: Дивно, навіщо колобок дав нам доріжку із цими фігурками. Можливо, він хоче, щоб ми відгадали, що зображують ці фігурки? 
-  Як вигадаєте, діти, що це за жовтий кружечок на доріжці? Кого він зображує, нагадує? (колобка) 
-  Так, напевно колобка. Молодці здогадалися. Але якщо жовтий кружечок - це колобок, то що зображують ось ці фігури: 


 Сірий маленький - зайчик  
 Сірий великий - вовк 
 Коричневий квадрат – ведмідь 
 Рудий, оранжевий – лисичка 


(за додатковими  питаннями  вих-ль допомагав дітям дійти висновку.)  

Вих-ль: Усі малята впорались із цим завданням, а зараз колобок ще хоче з вами 
погратися в гру «Схованки», він буде ховатися, а ви відгадувати де він заховався 

(схеми). 
Вих-ль: Молодці, усі впорались із цим завданням. 
-  Давайте пригадаємо, як називається казка? 
-  Який був колобок у казці? (круглий, жовтий,як сонечко, рум'яний...). 
-  Чому його з'їла лисичка? (бо він був неслухняним, утік від баби і діда до лісу). 
-  А ви буваєте такі неслухняні? 
-  За те що ви завжди буваєте слухняні, чемні, привітні, допомагаєте один одному 
колобок приготував для вас ще один сюрприз, (роздати дітям маленькі сюрпризи). 
- Подякуємо колобку за чудову казку і скажемо нашим гостям до побачення, дякуємо.


Список літератури: 
1. Базова  програма  розвитку  дитини  дошкільного  віку  «Я  у  Світі»,
Київ, 
2008.
2. Базовий компонент дошкільної освіти (нова редакція). Київ, 2012 р. 
3. Богуш А.М. Мовленнєвий розвиток дітей (від народження до 7 років) 
4. Використання  художньої  літератури  для  дітей  у  навчально-виховному 
процесі дошкільного навчального закладу. М.В. Коченгіна, Харків, 2012 р.
5.  Гавриш Н.  Навчання  розповіді  за  картиною  // Дошкільне  виховання.  — 
2003. — № 1. — С. 7. 
6. Крутій  К.Л.,  Кулинич  О.П.,  Погрібняк  Н.В.  Конспекти  занять  із 
художньо-мовленнєвої  діяльності  дітей  молодшого  дошкільного  віку. 2013 р.




Немає коментарів:

Дописати коментар